Chovatelská Stanice ze Svinova Mgr. Dominika Sáblová chszesvinova@seznam.cz +420 735 199 601

Péče

Všenky

Všenky jsem sice odhalila rychle, nebotˇmorčátko bylo bílé a mělo v srsti kolem krku spoustu malých statických šedých čárek – hnid, ale jejich likvidace byla na dlouho.

Dospělou všenku jsem nenašla. Je tak malá, že je skoro neviditelná okem.

Stronghold spot on se mi neosvědčil, asi už mají všenky rezistenci.

Tedy jsem použila Frontline sprej a domokra morčátko postříkala. Na oblast hlavy, zde bylo hnid nejvíce, jsem Frontline nanesla postříkanými prsty a dlaní, aby se roztok nedostal do očí a nosu. Opakovala jsem to co týden již jen do vlhka po dobu 1,5 měsíce, po té odpadly hnidy. Po aplikaci jsem hned vyměnila podestýlku a vystříkala Biokillem sprejem. Naštěstí jsem mršky podchytila včas a následně se v kůži neobjevila ani plíseň ani svrab.

V druhém případě mělo hnidy černé morče a zde se jevily jako světlé čárky na černé srsti.

Pozor!!! V sezóně 2013 mi již Frontline sprej na některé všenky nezabral.

Nyní v r. 2013–2014 používám preventivně i léčebně Advocate spot on, nebo Advantix spot on. Kupuji velká balení pro kočky 4–8 kg a natáhnu do insulinové stříkačky a dle hmotnosti morčete a dílků na stříkačce aplikuji morčeti za krk 1 za 2měsíce, pokud je nekoupu… Seženete v lékárně či na veterině. Po aplikaci spotu je srst v okolí aplikace mírně mastná, proto nedávat týden před výstavou, ale opravdu řešit včas!!!

Biokill na prostředí i Arpalit Neo je vysoce toxický pro kočky, proto opatrně tam, kde jsou kočky v okolí!!!

Pravidelně koupu morčátka v antiparazitárním šamponu Arpalit Neo. Pokud dělám morčeti tzv. Wellnes, pak jen vykoupu a opláchnu. Při konkrétní léčbě všenek 10minut nechám šamponem srst napěněnou, pak opláchnu, všenky to zabije. Po té vyfoukám fénem do sucha. Opakuji po týdnu ještě 2×.

Pokud je parazitární krize, Biokill na prostředí spolehlivě všenky zabije i v srsti. Můžete prěstříknout i drůběž odspod a králíky i morčata.

Pro zajímavost přidávám pár našich hnid na snímcích pod mikroskopem. Úvodní fotka nahoře vlevo zachytila téměř vyvinutou nymfu všenky připravenou opustit hnidu a jít do světa. Leží tam na zádech, nožky má nahoře, bojím se, bojím…

A tady už je odvíčkovaná hnida a všenka- nymfa je fuč:

Teď dobře zaostřete. Hledejte hnidy všenek, na fotce jsou to ty šedé tečky v okolí nožky.

Tak takhle těžké je na to přijít za umělého světla. Proto chcete-li něco najít, jděte vždy na denní světlo. Odhalí Vám pravdu naplno.

Pár informací k nepříteli zvanému všenka:

 • šedo-bílí paraziti velikosti 1–1,5mm živící se kožními šupinami a sekrety kožních žláz
 • obvykle jsou v oblasti hlavy, krku, zadních nohou a často ve vírkách srsti
 • všenka naklade až 300hnid
 • dospělá všenka i její nymfa je velmi rychlá, chcemeli ji chytit, tak do 5cm proužku izolepy, kterou několikrát za sebou rychle přitiskneme ke kůži do náhle odhrnuté srsti např. za hlavičkou na krku
 • hnidy 0,5mm jsou nalepovány k roustoucímu chlupu zespod u kůže a pak zavíčkovány
 • jak chlup roste posunuje se nalepená hnida dále od kůže morčete
 • hnida je zprvu bílá, pak tmavne (v bílé srsti můžete tmavou hnidu krásně vidět)
 • hnidu lze velice obtížně odlepit, nebot´velmi dobře na chlupu drží a je velice drobná
 • i mrtvé hnidy a zbytky hnidy po vylíhnutí drží ještě dlouho na chlupu, odpadnou až po týdnech
 • celkový vývoj ve všenku trvá 2–3týdny
 • mimo morče přežije všenka 1–2dny
 • k přenosu všenek na člověka, psa či kočky nedochází, za to morče ji chytí hned
 • k následcím přítomnosti všenek v srsti, tedy ke svědění a neustálému olupování kožních buněk, se často přidá plíseň a svrab a celou situaci zkomplikují
 • morče se všenkami nakazí od jiných morčat, hřebeny či prostředím, kde žije infikované morče a taky kontaktem s podložkou na výstavách, kde takový černý všenkový pasažér seskočil…Proto jsem ráda, že jsou na výstavách při přejímce morčátka prohlížena odborníky