Chovatelská Stanice ze Svinova Mgr. Dominika Sáblová chszesvinova@seznam.cz +420 735 199 601

Péče

Plíseň

Spóry plísní jsou všudypřítomné a nelze se jim tedy vyhnout. Proto je třeba minimalizovat jejich šance se uchytit a růst. Mokrou podestýlku nahradit suchou a morčátko při denní manipulaci prohlédnout, zda se neobjeví nějaké malé lysé místo, např. ve vírku na čele. Morčátka ráda prohrabávají čumákem podestýlku a tak je oblast hlavy, nosu první na ráně. Také mladá morčátka tisknoucí se k bříšku matky během kojení jsou vystavena vlhku a teplu a tak i riziku plísně. Dlouhosrstá morčátka bývají nositeli spór častěji než hladká.

Osobně radši namažu každou objevenou morčecí „holinu" Fungicidinem mastí a každou šupinkující odřeninu či ranku Framykoinem mastí, abych to stopla hned v začátku, i kdyby to třeba plíseň vůbec nebyla. Léčba vyžaduje mnoho trpělivosti jak Vaší, tak morčecí.

Imaverol a.u.v. je roztok se širokým spektrem účinku na plísně. Používá se naředěný a první aplikace je na celé morčátko do mokra, pak 2× co třetí den aplikace jen na plísní zasažená místa. Je to časově elegantní, ale drahé řešení. Tuto léčbu doporučuji pokud máte více morčátek. Raději přeléčit všechna naráz, aby se plíseň nevracela. Roztok koupíte na veterině, budˇvám odlijí nebo musíte koupit celou lahvičku, záleží jak se jim léčivo na ordinaci „točí."

Fungicidin ung. je mast s antibakteriální i antimykotickou účinnou látkou, osvědčil se mi při podezření na plíseň při šupinkatosti na ouškách. Namažu tlustou vrstvou a opakuji co 3. den (když už je mastnota vstřebaná) po dobu 14dní. Též s ním mažu tzv. kondiční čárku (živinnou čárku), aby rychle zmizela ikdyž na výstavách při posuzování nevadí a neléčí se to (ptala jsem se přímo posuzovatelky).

Canesten krém a Clotrimazol ung., obě antimykotika na kůži, aplikace 2×denně s přesahem okolo postižené tkáně a 14 dní mazat i po vymizení problému pro doléčení.

Pár informací k nepříteli zvanému plíseň:

  • plíseň obvykle začíná od hlavy, nosu, okolo uší a na nich (holé místo za oušky morčátek je normální)
  • jeví se jako oblé holé místečko, kde vyřídla a vypadala srst, prostředek může být zarudlý či jinak podrážděný
  • postupně se rozšiřuje do okolí, kde též vypadne srst
  • je vysoce nakažlivá a přenosná i na člověka
  • morčátko se může i nemusí drbat

p- lísní narušená kůže je náchylná k bakteriálním infekcím a svrabu