Chovatelská Stanice ze Svinova Mgr. Dominika Sáblová chszesvinova@seznam.cz +420 735 199 601

Péče

Něco o morčecích zubech

Hlodáky a stoličky morčatům neustále dorůstají. Proto je nutné sem tam dávat větvičky ovocných stromů na okus. Tvrdé pečivo se ke stoličkám nedostane, tedy je zbytečné ho dávat. Nehledě na neurčité složení pečiva a nespolehlivých metod sušení doma na lince…

Základní složkou potravy morčete je seno, díky němu se pravidelně setkávají a třou hlodáky a stoličky o sebe, což je při obrušování žádoucí. Morčata, která nemají k dispozici seno a jsou chována jen na granulích, či s minimem sena, jsou tak zdravotně ohrožena. Velkou roli též hrají genetické predispozice v utváření celého chrupu.

Morče s přerostlými zuby má v pokročilém stadiu neustále mokro kolem tlamičky, hlavně dole pod bradou, jelikož zvýšeně sliní. Též často je mokré okolí nosních dírek. A samozřejmě nemůže již žrát tvrdou potravu – seno Vám zbyde v seníku, toho si musíte všimnout. Vybírá si jen měkké – granulky, nebo obilí, trávu a měkké ovoce.

Pokud máte podezření, že jsou hlodáky přerostlé – ke stoličkám nedohlédnete, jsou hodně hluboko v tlamičce – navštivte co nejdříve veterináře, který je odborně zakrátí. Některým je třeba zkracovat pravidelně, jindy pomůže právě více větví na okus.

Pokud veterinář diagnostikuje i přerostlé stoličky, bude třeba operace na zabroušení. Tato prognoza však není dobrá a neduh se opakovaně vrací, anestezie pak morče značně vysiluje.

Pro zajímavost vykopávka z naší zahrady, asi potkan ulovený dávnou generací místních myšolovek…

Je vidět jak dlouhá část hlodáku je zasazena v čelisti. Celé se to postupně vysouvá vpřed a pak obrušuje o potravu.

Tedy v případě, že morčátko např. vlivem pádu z výšky přijde o hlodáky a vylomí si je, tak se je schopen hlodák již za 7dní znovu objevit v místě původního. Do té doby krmíme kašovitou stravou z mixovaných ovesných vloček s trochou glukopuru ze stříkačky rovnou do tlamy, nebo dáme do mističky, kde si to morče samo slíže.