Chovatelská Stanice ze Svinova Mgr. Dominika Sáblová chszesvinova@seznam.cz +420 735 199 601

Péče

Koupání a čištění uší

Jak se koupeme

Koupání probíhá ve dřezu. Morčátka mají pod sebou houbovou podložku, a tak jsou během procesu na teplém a měkkém povrchu, který jim nepodkluzuje. Levou rukou morčátko přidržujeme, resp. ono se nás předníma přidržuje a pravá ruka obsluhuje vodu a šamponování.

Sprchuji slabým proudem teplé vody. Hodí se mít k ruce teploměr, ruka je jinak vnímavá k teplotě vody… Namočím srst tak, abych nenalila vodu do oušek, očí a nosu, šampon rozředím v mističce předem a naředěný nanesu na mokrou srst, rozpěním a opláchnu podle návodu. Pro dokonalé zbavení srsti nečistot šamponuji 2× a dohlédnu i na nožičky a prstíčky. Po šamponu se může dát balzám, dle požadavku na srst nebo aplikovat bělící šampon a balzám dát až poté.

Mokré morčátko zabalím do froté ručníku a nechám chvilku v klidu zachumlané. Po této pauze ho přenesu na stojan a posadím na suchý ručník. Pak fénuji teplým vduchem a prsty rozhrnuji srst. Doporučuji první kontakt s mokrou srstí při fénování (i naší!) provést rukou-prsty, aby se srst nelámala!

K přizvedávání pramenů srsti po základním osušení použiji hřeben s otočnými kovovými kolíčky a nakonec kartáč. Je třeba vysušit i bříško a záhyby u nožiček.

Šampony antiparazitární, bělící a vybělující aneb Co a Jak?

Pokud používáme při mytí pravidelně antiparazitární šampon, máme jistotu, že morčátko jen tak nebudou obtěžovat nepříjemné breberky, jako jsou všenky apod. Mně se osvědčil Arpalit Neo šampon 250ml, dobře pění a myje, krásně voní a srst je po něm vitální. Nezapomenout nechat působit 5minut! Když to chci ještě vylepšit použiji i oplachový Arpalit neo kondicionér 250ml. Pozor! Tyto šampony jsou toxické pro kočky!!!

Jdete-li na výstavu, pamatujte, že srst morčátka musí působit přirozeně, tedy bez parfemace, bez kondicionéru. Snadnější úpravy srsti dosáhneme bez kondicionéru tak, že zlehka přejedeme hřebenem po šamponem napěněné srsti. Hřeben po ní pěkně klouže a jako základní rozčesání po oplachu vodou to stačí. Šampón nesmí srst odbarvovat ani nabarvovat, za to je diskvalifikace, jelikož se nejedná o přirozenou barvu srsti.

Kdo používá ne-antiparazitírní šampony, měl by zvážit použití některého antiparazitárního přípravku ideálně forma spot on. Pozor, i toto má svoji záludnost.

Antiparazitární látka se redistribuje kožním mazem, tedy když morče umyjete, tak má mazu málo a je zbytečné hned zevně nanášet antiparazitikum. Efekt by byl nulový. Chytrý chovatel aplikuje látku nejdříve týden po umytí, kdy je maz již přítomen a efekt zaručen. Předpokládám, že poté vám morče venku do tří dnů nezmokne, ani ho již nemyjete, a tedy pak je vše ok.

Forma spot on se aplikuje skrz rozhrnutou srst za krkem ke kůži. Tam si ji morčátko nemůže slízat.

Např. Frontline spot on pipeta pro kočky. Morče váží cca 1kg tedy dáme max 1/3 z pipetky. Obsah z pipety natáhneme do 1ml insulinové stříkačky, odlomíme kombinačkama jehlu a dle dílků na stříkačce vypočítáme třetinu natáhlého objemu a tu pak aplikujeme morčeti za krk.

Kočky váží i více, než 3kg, pro morčátka je tedy možné rozdělit pipetku i na více dávek než na tři. Pokud byste dali z pipetky nebo stříkačky morčeti za krk více tekutiny, nemusíte mít strach, nic se nestane, akorát peněženka se otočí v kapse.

Obsah pipety je těkavý, nedá se tedy uchovávat otevřený na ,,potom" dlouho. Ničí blechy, vši a všenky po dobu 3měsíců, klíšťata odpuzuje 1měsíc. Odpuzuje též komáry a jiný savý hmyz. Dostanete běžně v lékárně. 130–160Kč

Frontline sprej 250ml s rozprašovačem se na rozdíl od formy spot on aplikuje po cém těle. 2–4 stisky pumpičky na 1kg váhy zvířete. V okolí očí, nosu naneseme Frontline sprejem navlhčenou rukou. V lékárně na objednání. 580Kč

Čištění uší

K čištění oušek používám chumlík vaty namočený do odličovacího mléka Vichy Demaquilant 3v1, nebo po koupání Otifree a.u.v. roztok na čištění uší zvířat, který kápnu do uška, trochu ho promnu a po chvilce jemně vatou setřu oblast v oušku. Oba přípravky koupíte v lékárně.

Morčátka čištění uší obvykle nemají ráda. Opět platí pravidlo navykat je na tyto úkony již od mala.

Špinavé ucho znamená na výstavě ztrátu bodu a může to ovlivnit úspěch vašeho jinak krásného morčátka.

Rozhodně však morčátkům nestrkáme tyčinky nebo vatu na špejli hluboko do uší!