Chovatelská Stanice ze Svinova Mgr. Dominika Sáblová chszesvinova@seznam.cz +420 735 199 601

Kutílna

Moje nápady, které v chovu dnes a denně oceníte.
Servírované prakticky a jasně.
A můžete si sami vyrobit.

Jak si vyrobit rukávové seníky

Morčátko by mělo mít neustále možnost chroupat seno. Jak ale zabránit zbytečnému vypadávání sena ze seníku a následnému znehodnocování počůráním či zadupáním do podestýlky? Není to jen otázka zachování kvality sena, ale i čistoty srsti morčátek.

Postupnými pokusy jsem vyvinula tzv. rukávový seník. Mezi velké výhody řadím i fakt, že seník plníte tam, kde nevadí, když pár stébel vypadne na zem (neplníte v ubikaci morčete), seník drží seno nad podestýlkou a morčátko se nenudí, protože musí senečko vytahovat s určitým úsilím a zapanáčkuje si.

Rukávový seník můžete i postavit na výšku. Nejlépe do rohu klece, či výstavního boxu. Ušetříte tak místo. Ale pozor, malá morčátka se po něm brzy naučí šplhat a pokud není box uzavřený shora, mohou Vám utéct.

K výrobě potřebujete:

  • Pletivo králičí šestihranné o velikosti oka 4cmx2,5cm, tloušťka drátu 1,0 mm, poplastované ( tedy tvar benzenového jádra, vzpomínáte-li si ze školy). Nekupujte menší oka, morčátko jimi neprostrčí čumák. Sehnala jsem roli 25m za 735Kč, tedy metr za 29,50Kč a to na eshopu www.stavebniny-havirov.cz. Jinak to vychází podstatně dráž.
  • Kombinačky, nebo něco, čím přestřiháte pletivo.
  • Vázací drát na květiny, poplastovaný. Seženete v Hornbachu ve venkovní části.

Jak na to?

1. Ustřihnete z pletiva obdélník tak, aby počet oček na hladké straně byl 17 a na výšku 18 (zde přecvakneme v prostředku stočeného drátku).

2. Delší stranou stočíme k sobě tak, aby se překrývala právě jedna řada oček a vytvoříme rukáv. Hladká strana obdélníku tvoří rukávový vstup pro seno, takže se při plnění senem nepoškrábeme o drátky.

3. Každý trčící ostrý konec až do konce zahneme kolem nejbližšího strany protějšího očka dovnitř rukávu a to výsledným směrem dle fotky doprava (ve směru strkání sena). Konce lze obtočit jednou dokola a zpevnit tak sem tam konstrukci, hlavně u hladkého vstupu, která je nejnamáhanější při plnění. Konce nikdy nesmí ukazovat ven z rukávu, aby se morčátko nezranilo! Vevnitř ve směru plnění nám neublíží a směrem zpět již ruka není v pěsti, je užší a též nás tedy neškrábnou.

4. Podle fotky výše vpravo odcvaknem na konci rukávu trčící drátky těsně u očka.

5. Rukáv položíme hladkou stranou na zem a na opačném konci popotlačíme očka ke středu, až utvoří obdélníky, viz fotka níže.

6. Z vázacího drátku odcvakneme asi půl metru a protější konce jím mírně stáhneme postupným proplétáním přes střed k sobě do tvaru vločky. Následně celé upletené dno mírně vtlačíme do rukávu, aby netrčelo ven. A je to.

7. Po naplnění seníku senem doporučuji konce vchodu lehce stáhnout na dvou místech vázacím drátkem, aby morčata do seníku nelezla. Konce drátku zastrčíme do sena.

Uchycení rukávového seníku

Protože v chovu nepoužívám klece, kde by bylo uchycení snažší, navrtám si do stěny asi 30cm od sebe dvě dírky a našroubuji dvě závěsná očka. Rukávový seník zavěšuji spletenou stranou vždy ke stěně, pro jistotu, že by se nějaký drátek dostal ven. Výšku zavěšení určuji poměrově k bydlícímu morčátku tak, aby pod ním mohlo běhat a nebralo při tom hlavou o seník.

Plnění rukávového seníku senem

Prázdný seník vyháknu z oček a mimo kotec rukou naplním. Aby mi do rukávu morčata nelezla, tak na dvou místech ve vchodu stáhnu pletacím drátkem konce k sobě a konce drátku zastrčím dovnitř. Poté znovu zavěsím. Seno tam necpu násilím, abych rukáv nezdeformovala a nepotrhala (což se mi stávalo, když byl rukáv uchycen napevno ke stěně, navíc se seno sypalo všude kolem…).