Chovatelská Stanice ze Svinova Mgr. Dominika Sáblová chszesvinova@seznam.cz +420 735 199 601

Jak bydlíme

Podestýlky a čištění morčatárny

Jaké používám podestýlky

Pro domácí podestýlání morčat se mi osvědčila Podestýlka pro koně PROFI BED. Je to kvalitní a zdraví šetrná lisovaná podestýlka z dřevěných hoblin. Prach v ní opravdu nenajdete, voní a hobliny jsou adekvátní velikosti pro morčata.

Obsah balení: 500 l volně sypaných hoblin
Rozměry balíku : 40×40×80 cm
Objem balíku: 128 l
Materiál: smrkové a borové dřevo
Vlhkost: 10–12 %
Cena 216Kč. Kupuji na eshopu Jezdeckých potřeb Ostrava Heřmanice, http://www.jpostrava.cz
Balík se vám vejde na zadní sedadlo osobáku i do kufru.

Pod hobliny dávám dvojvrstvu z letáků, nebo kancelářského papíru, vlhkost se tak drží vespodu.

Do zatěžovanějších míst v kotcích doma i ve venkovních morčatárnách, tj. nejvíce do rohů, dávám trochu dřevěných pelet Royal Pellets.

Balení obsahuje 15kg dřevěných pelet na topení. Pelety samy o sobě nejsou nijak výrazně cítit, dobře pohlcují moč i pach. Cena balení cca 90Kč.

Kupuji na pile Marušík v Ostravě Martinově, http://www.marusik.cz

Pozor! Pelety snadno seženete v období od října do února, ale pak je obchody a pily často nemají, protože topná sezóna je u konce. Proto je lepší včas se předzásobit. Ideálně na celý rok.

Aktuálně k 26. 6. 2013 jsem nakoupila nový typ světlých pelet bez zápachu z firmy Biomac, pobočka sídlí na ulici Polanecké v Ostravě Svinově.
www.biomac.cz
E-mail: prodejna.ostrava@biomac.cz

Surovina: Čisté suché hoblovačky z měkkého dřeva. Slisování 1220 kg/m3. Výhřevnost 18,9 MJ/kg. Obsah popelu 0,25 %. Obsah vody 7,3 %. Otěr 0,8 – 1,5 %. Výrobek vyhovuje normě ÖNORM M7135 (r. n. N2004180). Balení PE – sáček 15 kg pelet. Cena 109 Kč za balení 15 kg pro registrovaného zákazníka, jinak 132 Kč. S registraci na místě není problém. Prodají i od kusu. Je zde velice milý skladník.

Tyto pelety najdete na stránkách pod označením: Ekopelety světlé prům.6mm Ö-Norm, PE-15 kg.

Pokud kupujete neznámé pelety, radši si k nim ještě v obchodě přičichněte, některé značky doslova smrdí chemií, až z toho jde hlava kolem. Dobře vyrobené pelety chemická pojiva nepotřebují. Částice dřeva jsou spojována v peletovačce za vysokých teplot, při kterých se navzájem slepí díky vlastním organickým složkám a následně slisují do peletek.

Je třeba si uvědomit, že pelety jsou pro morčecí tlapky dost tvrdé a proto je dobré převrstvit je hoblinami nebo slámou, případně zařídit výběh tak, aby pelety sloužily opravdu jen jako záchodek třeba v morčaty vybraném rohu.

Peletami můžete samozřejmě podsypat celou ubikaci a následně je převrstvit hoblinami.

Ideální je vynést použitou přírodní podestýlku na kompost.


Sláma

Sláma je výborná podestýlka pro venkovní chov morčat. V zimě zahřeje odspodu a morčátka se do ní rádi zavrtají a vybírají stébla k ohryzu. Osobně ji v zimě kombinuji s dřevěnými peletami v kotcích i u králíčků za všeobecné spokojenosti. Použitá sláma u nás putuje na kompost.

Kam na slámu?
Místním doporučuji Farmu Luční Dvůr v Bartošovicích u Nového Jičína, kde mi vyšli vstříc při odběru balíku sena a nedívali se divně, že chci 125cmx100cm balík pro mé stádo morčat a velmi ochotně mi ho naložili na náš vozík traktorem. http://farmalucnidvur.xf.cz/

Ceny balíků se mění dle aktuální sezóny a sklizně. Cca 400–500 Kč. Momentálně ke dni 2. 8. 2013 je vyprodána, avšak mají výborné luční seno v balících.


Papírová podestýlka Asan

Pod bílými morčátky, mimíčky a v rámci příprav na výstavy podestýlám velice kvalitní papírovou podestýlkou Asan. Tlapky morčátek jsou jako v bavlnce, peletky se nerozpadají a nedostávají se do srsti (na rozdíl od dřevěných pelet a jejich sypké struktury) a uzavírají vlhkost i pach uvnitř. Je to opravdu nejlepší možnost podestýlání jak pro tlapky, čistou srst, tak i pro náročné čichové buňky členů domácnosti. I tuto podestýlku po použití vynesu na kompost.

Kupuji větší balení Asan stelivo pro kočky a fretky 42 l, kvalita je stejná jako pro morčata. Cena 355 Kč. Asan existuje i ve variantě pro hlodavce, obyčejný nebo s přídavkem aloe vera, což ale může působit alergikům problémy…

Kupuji na eshopu http://www.shop-elfi.cz. Dopravné po Ostravě jen 70 Kč, zdarma u objednávek nad 1700 Kč při platbě převodem.


Čištění morčatáren

Domácí morčatárnu čistím dle potřeby. V některých patrech bydlí společně více morčátek a je tedy nutné čistit je častěji, než jiné. Také u bílých morčátek dohlížím na stav podestýlek častěji, ačkoli díky Asan podestýlce se nemusím bát, že by si sedla do „oblíbeného rohu" a žlutý flek by byl na světě.

Jak již bylo zmíněno výše, biologické podestýlky dávám na kompost a podkladové noviny a letáky do popelnice.

Nejlépe se čistí povrchy z plastu, což v mých OSBéčkových morčatárnách není reálné a proto jsem to vyřešila pořízením 0,5 mm černé rybníčkové folie (Baumax), kterou jsem poté položila jako podlahu s dokola zvedlým 5cm okrajem tak, aby rohy byly založené vcelku a vše nasponkovala do stěn nastřelovačkou. Fólie tak dokonale izoluje osb materiál od vlhkosti z podestýlky a je snadno omyvatelná. yes

Mléčné skvrny od moči v rozích snadno vyčistíte obyčejným kuchyňským octem a houbičkou. Přibližně jednou za dva měsíce důkladně desinfikuji podlahové folie roztokem Sava, nebo použiji Incidur sprej (koupíte v lékárně), nechám působit asi 5 minut, setřu a nechám odvětrat a vyschnout do sucha. Desinfekce střídám, aby na ně nevznikala snadno rezistence.

V domácích morčatárnách ještě naleštím skla a vyluxuji z jejich kolejniček napadaná smítka, sjedu vysavačem celý pokoj a mám hotovo.

Ve venkovní morčatárně opráším košťátkem dvířka z pletiva a zametu kolem.